Domov

projekt vagon v médiách

V tomto školskom roku sme úspešne ukončili prácu na detskom vozni pre Železničnú spoločnosť SR, malo to veľký ohlas v médiách.

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7600/78396      minúta -  40:48

http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/televizne-noviny/37343_televizne-noviny     -  príspevok vagón pre deti

http://ziar.dnes24.sk/vdaka-kremnickym-studentov-vlakovy-vagon-pritahuje-pohlady-a-to-ste-ho-este-nevideli-zvnutra-foto-219580

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/371627-po-zelezniciach-bude-premavat-vozen-pre-deti/

http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/statne-zeleznice-cielia-deti-odvezte-zvieratkovom-vozni.html

http://www.cas.sk/vagon

http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/zvolen-ziaci-vagon/22228-clanok.html

http://www.zilinak.sk/fotoalbumy/837/novy-detsky-vozen-na-trati-zilina-zvolen

 http://www.railpage.net/modules/news/article.php?storyid=2647

Pozývame Vás na cestu vlakom.


Detský vozeň z dielne kremnickej umeleckej školy odvezie prvých cestujúcich

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) rozširuje možnosti pre cestovanie rodín s deťmi na linke Zvolen - Žilina

ZVOLEN (22. október 2015) – Sedieť na pohodlnej novej sedačke, hrať stolové hry, ale zároveň sa cítiť ako uprostred lesa s lienkou či vážkou nad hlavou a s veveričkou na strome – to sa stáva súčasťou cestovania vlakmi. Nový vozeň určený pre rodiny s deťmi je výsledkom jedinečného projektu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a študentov z kremnickej Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva (SŠUV). Cestujúci si ho budú môcť vyskúšať v pravidelnej dennej prevádzke od pondelka 26. októbra 2015 vo vybraných zrýchlených vlakoch na linke Zvolen – Žilina a späť.

  Vytvorenie unikátneho detského vozňa v spolupráci so študentmi bolo motivované snahou vytvoriť prostredie, ktoré zatraktívni osobnú železničnú dopravu rodinám deťmi. Pri cestách s deťmi ľudia volia najčastejšie auto. Ak zatraktívnime vlaky práve najmenším, tak pre cestovanie za babičkami či rodinou, prípadne na výlety si ľudia vyberú vlak,“ poznamenal riaditeľ Úseku obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko Jozef Schmidt.

Návrhy, vizuály i materiálne vyhotovenie pripravili študenti SŠUV, realizáciu konzultovali so zamestnancami ZSSK, aby bola v súlade s technickými predpismi. Ide o úpravu vozňa druhej triedy so služobným oddielom (technické označenie BDs), ktorý sa radí zvyčajne do diaľkových prípadne regionálnych vlakov. Je prvý a (zatiaľ) jediný svojho druhu.

Študentom našej školy sa podarilo zrealizovať prvý projekt v spolupráci s reálnym podnikateľským prostredím, so Železničnou spoločnosťou Slovensko. Cieľom bolo naučiť študentov ako kreatívnu myšlienku implementovať na profesionálnej úrovni,“ povedala Katarína Luptáková, riaditeľka Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva Kremnica. Podľa K. Luptákovej realizáciou tohto projektu chce škola poukázať na to, že umenie je potrebné všade a je využiteľné v akejkoľvek oblasti. „Ak budú mať študenti počas štúdia možnosť získať aj praktické skúsenosti, dokážu lepšie svoje znalosti využiť v rôznych oblastiach. Škola realizáciou tohto projektu zlepšuje prípravu našich študentov na ťažký konkurenčný trh práce,“ zdôraznila K. Luptáková.

Študenti vyrobili novú výbavu interiéru, špeciálne stolíky s hrami, unikátne police na batožinu, zaujímavé podlahy, návrhy čalúnenia, závesy, polepy stien a podobne. Sekcia údržby ZSSK v rámci pracoviska Opravovňa vozňov Zvolen participovala pri montáži. Študenti ponúkli kreatívny vizuál aj pre toalety, ktoré sú podstatné pri výbere vlaku ako dopravného prostriedku pri ceste s dieťaťom.

Súkromná škola úžitkového výtvarníctva (SŠUV) Kremnica investovala do interiérového zlepšenia čiastku 21-tisíc eur, ZSSK niekoľko tisíc eur.

 

Vozeň ZSSK zaradí do súprav na linke Zvolen – Vrútky – Žilina do spojov, ktoré sú vyhovujúce pre cestovanie s deťmi z pohľadu dennej časovej polohy. Na 117 km dlhej trase vlak obslúži 10 staníc/zastávok. Linka vedie krajinou oplývajúcou prírodným i kultúrnym bohatstvom. Cestovanie autom v tomto regióne môže so sebou niesť isté riziká, cesta vedie cez nehodový úsek (Šturec), jazdu obmedzujú kolóny (Strečno), čo vedie k zdržaniu. Cestovanie s deťmi uvedenými spojmi preto predstavuje ideálnu voľbu pre rodinné návštevy či poznávacie alebo relaxačné výlety.

Trasa spája dve krajské mestá – Banskú Bystricu so Žilinou, ležia na nej dve kúpeľné mestá (Sliač, Turčianske Teplice), mestá s bohatou históriou (Martin, Banská Bystrica). Je súčasťou legendárnej trate SNP (Banská Bystrica – Horná Štubňa). Na ceste zo Zvolena do Žiliny cestujúcich čaká 24 tunelov, nachádza sa tu aj najdlhší železničný tunel na Slovensku, tzv. Čremošniansky (v minulosti Harmanecký) s dĺžkou 4,7 km, tiež štyri viadukty a viac ako 100 mostov.

 Rodiny s deťmi do 10 rokov tvoria menej ako 10% zo všetkých cestujúcich vo vlakoch ZSSK. Cieľom dopravcu je zvyšovať tento podiel. „Patríme ku krajinám, kde cestujúci využívajú vlaky najmä na cestovanie do práce či škôl, ale v malej miere na individuálne rekreačné cestovanie. Cieľom ZSSK je zvýšiť záujem ľudí o cestovanie vlakmi aj v tejto oblasti,“ doplnil J. Schmidt.

Od platnosti GVD 2015 – 2016 bude detský vozeň zaradený aj do vlakov, jazdiacich na iných tratiach, čím chce ZSSK dať príležitosť vyskúšať si cestu v ňom čo najviac cestujúcim z celého Slovenska.

 Podrobné informácie:

Detský vozeň bude jazdiť na linke Zvolen – Žilina.

Trasa sa skladá z dvoch úsekov:

ü  Zvolen – Vrútky, 96 km – trať č. 170

ü  Vrútky – Žilina 21 km – trať č. 180

Zrýchlené vlaky, ktorých súčasťou bude detský vozeň:

  Smer ZVOLEN – ŽILINA – denne:

NÁZOV VLAKU

ZVOLEN – čas odchodu

ŽILINA – čas príchodu

Zr 1842 Šturec

7.09 h

9.06 h

Zr 1848 Rozsutec

15.09 h

17.06 h

 Smer ŽILINA – ZVOLEN – denne:

NÁZOV VLAKU

ŽILINA – čas odchodu

ZVOLEN – čas príchodu

Zr 1849 Šturec

10.54 h

12.51 h

Zr 1853 Borišov

18.54 h

20.51 h

 Uvedené vlaky zastavujú v staniciach:

Ø  Zvolen osobná stanica

Ø  Zvolen mesto

Ø  Sliač kúpele

Ø  Banská Bystrica mesto

Ø  Banská Bystrica

Ø  Horná Štubňa obec

Ø  Turčianske Teplice

Ø  Martin

Ø  Vrútky

Ø  Žilina

 Súkromná škola úžitkového výtvarníctva Kremnica (SŠUV) vznikla v roku 1966 pre potreby Štátnej mincovne v Kremnici, ktorá si aj takýmto spôsobom chcela zabezpečiť kvalifikovaných výtvarníkov. Je to stredná odborná škola s celoslovenskou pôsobnosťou, poskytujúca 4-ročné štúdium, končiace maturitnou skúškou v odboroch: Umelecké kováčstvo a zámočníctvo, Plošné a plastické rytie kovov, Zlatníctvo a strieborníctvo, Umelecké odlievanie kovov, Design, Štukatérstvo a Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov. Každoročne tu ukončí štúdium 25 - 30 absolventov.
SŠUV Kremnica je jedna z mála tradičných škôl úžitkového výtvarníctva na Slovensku, ktoré v rámci vzdelávania prepájajú remeslo s výtvarným umením. V roku 2011 sa stala súkromnou.

 Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktorá si zmluvne objednáva služby a finančne kompenzuje dopady z týchto služieb, poskytovaných vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave.

ZSSK prevádzkuje v priemere 1450 vlakov denne. V roku 2015 realizuje 31,3 milióna vlakových kilometrov (vlkm) na základe zmluvy so štátom. Vlani odviezla 47,3 milióna cestujúcich.

Kontaktné centrum 18 188, alebo +421 2448 58 188 (pri volaniach zo zahraničia)

www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/slovakrail, Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi. Ak ju chcete vidieť, je potrebné aby ste mali zapnutý JavaScript.  

 
                                   

Mgr. Jana Morháčová

riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK

Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi. Ak ju chcete vidieť, je potrebné aby ste mali zapnutý JavaScript.

www.slovakrail.sk

tel.: +421 2 2029 7015

mobil: 0911 066 960

  

 

 

 

 

Lienky, vážky, motýle sa pripravujú prisadnúť Do vlaku

Projekt vagón spríjmení cestu vo vozni pre matky s deťmi

Kedysi, keď sme ako deti cestovali vlakom, stačilo nám byť „prilepení“ na okne a sledovať ubiehajúcu krajinu. O mobiloch, tabletoch, či notebookoch sme ešte nechyrovali. Dnešná moderná technológia na dlhých cestách síce deti zabaví, ale nie je to práve ten najlepší sprostredkovateľ na ich putovaní do skutočne detského sveta hier, zábavy, sveta plného kúziel, fantázie a predstavivosti.

A čo tak sedieť vo vlaku, v pohodlnom kresle uprostred lesa, s lienkou či vážkou nad hlavou, s veveričkou na strome? Toto a mnohé ďalšie ponúka víťazný projekt Vagón, na  ktorom sa v závere minulého školského roka podieľali žiaci kremnickej súkromnej školy úžitkového výtvarníctva. Navrhli, ako by mohol vyzerať detský vozeň nielen zvnútra ale aj zvonku.

„Na začiatok by sme podľa návrhu v rámci plánovanej údržby zmenili a prestavali jeden vozeň pre matky s deťmi. Dohoda je taká, že my dodáme prácu a škola materiál. Vozeň by sme zaradili na trať Bratislava - Zvolen ? Banská Bystrica ? Žilina,“ informuje nás o stave projektu zo strany ZSSK riaditeľ sekcie marketingu Stanislav Koči.

Pôvodne sa očakávalo že s prestavbou vozňa sa začne do dvoch-troch mesiacov. Ako sme však zistili, realizácia sa o niekoľko mesiacov posunie. „V súčasnosti hľadáme dodávateľov na potrebný materiál pre celý dizajn a dokončujeme posledné zmeny v projekte požadované z vašej strany. Koncom októbra by sme mali podpísať zmluvu, ktorá bude zahŕňať všetky detaily medzi školou na železnicou,“ hovorí Mgr. Zuzana Hrubalová zo súkromnej školy úžitkového výtvarníctva z Kremnice.

Tak prídu na rad už konkrétne objednávky pre dodávateľov a žiaci začnú vyrábať rôzne artefakty, ktorú budú súčasťou vozňa napríklad plyšové vážky, lienky, chrobáky, motýle. Tie veľmi jednoducho - suchým zipsom - prisadnú na sedadlo v kupé. Začiatok realizácie škola odhaduje na koniec novembra a so všetkým chcú byť hotoví do konca marca.

Pri pohľade na vizualizáciu projektu sa človek neubráni dojmu, že kremnickej škole sa naozaj podarilo vcítiť do detskej duše, že aj ich netradičná úloha nadchla a zaujala. Len či sa ich prvotné nadšenie a zápal už dávno nevytratili a na projekt zabudli? Veď zabezpečiť sponzorov, finančné krytie projektu, to je už záležitosť vedenia školy, oni už s tým nič nemajú a dni a mesiace pomaly utekajú... Učiteľky, ktoré s deťmi projekt vytvárajú Zuzana Malcová a Andrea Rolková pripúšťajú, že súčasní mladí ľudia ťažko hľadajú silu na sebamotiváciu, ale: „My veríme, že ako bude realizácia projektu postupovať v jednotlivých praktických krokoch smerom k hotovému výsledku, pochopia, že to, o čom si mysleli, že robia iba tak, malo zmysel. A myslím, že práve tento moment – prerod návrhu do realizácie spôsobí, že nás budú bombardovať otázkami typu, že kedy to už bude.“

Na Slovensku už pred niekoľkými rokmi premával  kinamatovlak. Prišiel z Čiech, deti pozabával, vo vozni v im popremietal rozprávky a ... odišiel. Ak sa naplní projekt Vagón, bude to čosi, čo sme na Slovensku ešte nemali a hlavne zostane to tu. Pre zábavu a potešenie malých cestovateľov. Možno ho rodičia s malými deťmi budú vyhľadávať tak, ako sú momentálne vyhľadávané vozne, v ktorých naša spoločnosť ponúka bezplatné pripojenie na internet. Projekt má veľké šance na úspech i možné ďalšie formy spolupráce. Najmä, keď to chcú obe strany. Dobre sa nám aj počúvalo ako v Kremnici hodnotia doterajšiu spoluprácou: Vaša spoločnosť pristupuje k projektu s entuziazmom a pomáha nám ho naplniť do detailov. Na Slovensku nie je vždy štandardom, aby sa všetko dalo vyriešiť. Skôr sme zvyknutý na odpovede, že tak toto nepôjde. Od ľudí, s ktorými sme od vás doteraz spolupracovali, sme takéto negatívne odpovede doteraz nikdy nepočuli, takže sa s nimi stretávame naozaj radi,“ dodal majiteľ súkromnej školy úžitkového výtvarníctva Kemel Benali.

(jkk)